Gdzie kupować dobry chleb w Andaluzji

Kto z nas nielubi pachnącego, świeżego pieczywa na śniadanie… (i już słyszę te głosy…. „No ja nie…”, „… a ja jestem na keto…”, „… Przecież chleb jest niezdrowy, bo gluten bo coś tam …” ;))…

Ten tekst napisałam dla osób lubiących, ceniących chleb w swojej diecie, dla tych szukających dobrego pieczywa o co w Andaluzji nie jest najłatwiej.


Owszem pieczywo ogólnie jest smaczne, ale często… suche, a skład niestety pozostawia wiele do życzenia – myślę, że to trend ogólnoświatowy (poczytajcie składy pieczywa w hipermarketach… nie trzeba oglądać horrorów żeby się przestraszyć…).


Co roku organizatorzy konkursu La Ruta del Buen Pan (Szlaku Dobrego Chleba) przyznają nagrody na najlepsze pieczywo wypiekane w Hiszpanii. Oceny dokonuje jury złożone z profesjonalistów z branży piekarniczej.

Ocenia się wygląd zewnętrzny, kształt, teksturę i strukturę, wagę, skórkę, aromat, i oczywiście smak.
Każdy piekarz chcący wziąć udział w konkursie musi przedstawić dwa identyczne okrągłe bochenki, wykonane wyłącznie z mąki pszennej zwykłej, lub z mieszanki mąki pszennej i żytniej, a każdy bochenek po upieczeniu musi ważyć od 800 do 900 gramów.


Poniżej znajdziecie listę uczestników i nagrodzonych za lata 2020-21.
Cieszy, że wiele z nich wypieka w Maladze, Grenadzie i innych miastach Andaluzji.

Lista uczestników i nagrodzonych


Polecajka Piekarni:
Pozwolę sobie polecić pewną piekarnię ekologiczną z Benalmadeny Pueblo – Pan Delux. Prowadzona przez Duńczyków,  wypiekają na miejscu przepyszne pieczywo z mąki ekologicznej, także na zakwasie. Cena jest jaka jest, ale za jakość się płaci…
Mają w ofercie różnorakie wypieki, a i śniadanie można zjeść na tarasie za piekarnią z pycha kawką (trzeba poprosić przy ladzie w sklepie).


ManDora

Always on the go 🌅, allergic to boredom, and a lack of a sense of humor. Passionate about technology, photography, travel, and sports.
🖥 📸 Professionally, a web designer and graphic artist, also the author of the website www.pixambo.com

View stories

Leave a comment, ask a question...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEN