Historia powstania hitu The Beatles „Strawberry Fields Forever”…

Almeryjska historia powstania słynnego utworu: Strawberry Fields Forever…

Była jesień roku 1966, kiedy niespełna 26-letni John Lennon przybył do Almerii, aby wziąć udział w zdjęciach do komedii, pt. „Jak wygrałem wojnę”, w której wcielał się w rolę żołnierza Musketeera Gripweeda. 

Przez pierwsze kilka tygodni artysta zamieszkiwał apartament w El Delfín Verde, położony przy plaży Zapillo w Almerii. To właśnie tam, wśród nudy i osamotnienia, zrodziły się pierwsze dźwięki słynnej piosenki „Strawberry Fields Forever”. Tuż obok tego zielonego delfina znajdowała się restauracja El Manzanilla, gdzie muzyk często chodził na kolację. 9 października, wraz z żoną Cynthią i Ringo Starrem, którzy specjalnie przybyli na tę okazję, obchodził swoje 26. urodziny.

Na czas wizyty żony i przyjaciela, Lennon wynajął słynną wówczas willę Cortijo Romero, okazałą rezydencję z 1866 roku, która z okazji nagrywania spaghetti westernów zamieszkiwana była przez wiele gwiazd światowego kina. Żelazne bramy i bujne ogrody otaczające posiadłość, przypominały Lennonowi dzieciństwo, i czas kiedy bawił się w należącym do Armii Zbawienia ogrodzie Strawberry Field w Liverpoolu, znajdującym się w pobliżu domu rodzinnego muzyka.

Zainspirowany scenografią, i nieco znudzony pobytem na wybrzeżu, jak przyznał w jednym z późniejszych wywiadów, stworzył nostalgiczną melodię, którą w całości po raz pierwszy zarejestrował w jednej z łazienek rezydencji. Singiel „Strawberry Field Forever” zaliczany zresztą do sztandarowych dzieł rocka psychodelicznego, jest uważany za jeden z najlepszych w bogatej dyskografii The Beatles.

Rezydencja po latach stała się muzeum historii kina, znanym obecnie jako Casa del Cine de Almería, w którym możemy, m.in. odwiedzić wspomnianą łazienkę, wewnątrz której znajduje się designerska wanna ozdobiona tekstem słynnej piosenki.


Spacerując po centrum Almerii natkniemy się na pomnik przedstawiający Johna grającego na gitarze. Powstało także stowarzyszenie „Lennon Forever Almería”, które dba o to, aby pamięć o The Beatles i pobycie artysty w mieście i okolicach, nie zniknęła z kart historii miasta – działalność grupy na Facebooku Click Here 

W późniejszych czasach pozostałym członkom zespołu także zdarzało się odwiedzać Almerię, np. w 1971 roku Ringo Starr pojawił się na almeryjskiej pustyni Tabernas w roli Candiego, na planie westernu „Blindman”.

Kompilacja wszystkich scen z filmu „Jak wygrałem wojnę”, w których pojawił się Lennon

ManDora

Always on the go 🌅, allergic to boredom, and a lack of a sense of humor. Passionate about technology, photography, travel, and sports.
🖥 📸 Professionally, a web designer and graphic artist, also the author of the website www.pixambo.com

View stories

Leave a comment, ask a question...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEN