Tinto de Verano. Historia letniego hiszpańskiego napoju

Letnie przyjemności…

Tinto de verano (wymowa: tinto de berano, z tłumaczenia na polski „letnie wino”), to typowo hiszpański napój, którym w letnie upały raczą się zarówno Hiszpanie jak i turyści. 

Powstanie tego wyjątkowego napoju sięga początku XX wieku, gdy mieszanie wina z napojami gazowanymi stało się popularne w Kordobie. Miejscem, gdzie odbywały się spotkania muzyków i innych znanych osobistości, które chętnie delektowały się mieszanką wina z gazowaną wodą, była Avenida de la Arruzafa.
To właśnie tam, w barze o nazwie La Venta de Vargas, prowadzonym przez Federico Vargasa Martíneza Mahedero, narodził się pomysł mieszania wina z sodą. Z biegiem czasu Vargas zaczął dodawać do podstawowej receptury także owoce, takie jak cytryna, pomarańcza i inne. „Vargas” stało się z czasem nazwą tego napoju, który można zamówić w barach w różnych wariantach, np. z dodatkiem wermutu.

Drink Tinto de verano składa się z czerwonego wina (najczęściej jest to delikatne, lekkie wino stołowe) i napoju gazowanego, w praktyce najczęściej jest to Sprite, lub 7Up. Serwowane jest z lodem, pomarańczami lub cytrynami. Gdyby nie gaz, w smaku byłoby bardzo podobne do innego hiszpańskiego koktajlu na bazie wina – Sangrii


Najlepszy andaluzyjski przepis:

  • 1:1 czerwone wino stołowe z Sprite lub 7Up
  • dodać kostki lodu i plasterek cytryny
  • opcjonalnie można dodać dla wzmocnienia smaku kieliszek rumu lub vermutu

ManDora

Always on the go 🌅, allergic to boredom, and a lack of a sense of humor. Passionate about technology, photography, travel, and sports.
🖥 📸 Professionally, a web designer and graphic artist, also the author of the website www.pixambo.com

View stories

Leave a comment, ask a question...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEN