Marbella – Miasto słońca i luksusu

Odkryj urok Starego Miasta w Marbelli, pobliskie atrakcje, najpiękniejsze plaże i górskie szlaki

Marbella, położona na słonecznym wybrzeżu Costa del Sol w Andaluzji, jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i urokliwych miast Hiszpanii. Ciekawą historią, pięknymi plażami, zabytkami, pyszną kuchnią przyciąga co roku setki tysięcy turystów, w tym wiele gwiazd sportu, polityki, telewizji czy filmu.

Tutaj swoje posiadłości mają lub posiadali w przeszłości Julio Iglesias, Antonio Banderas, George Clooney, Prince, Sean Connery, Novak Djokovic, arabscy szejkowie, Vladimir Putin swego czasu zainwestował w budowę nowoczesnej willi na wzgórzach w La Zagaleta, oraz wiele innych znnych osobistości z tzw. świecznika.

W tym poście przybliżę główne atrakcje i okolice, które warto zobaczyć w Marbelli (wymowa polska marbeja, dwa ll wymawia się jako j).


Historia Marbelli

Marbella posiada bogatą historię sięgającą czasów paleolitu, jednak największy ślad na tych terenach odcisnęli rzymianie, a później muzułmanie, którzy panowali na tych ziemiach w średniowieczu. W końcu miasto zostało zdobyte przez chrześcijańską Hiszpanię w 1485 roku, a przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta odbyło się pod krzyżem, który współcześnie przechowywany jest w Cruz del Humilladero – małym sanktuarium w Maladze.

W XIX wieku Marbella stała się narodową stolicą wytapiania żelaza i stali, dzięki użytkowaniu pierwszych, wielkich pieców w Hiszpanii, co odbiło się w liczbach, bo aż 75% żelaza wytapianego w kraju, pochodziło właśnie z Marbelli i okolic. Przemysł żelazny i stalowy ostatecznie upadł z powodu konkurencji z północy kraju, co sprawiło, że region musiał odnaleźć się w rolnictwie, i z czasem z powodzeniem na dużą skalę, uprawiano i eksportowano m.in. trzcinę i buraki cukrowe.

Tuż przed i po hiszpańskiej wojnie domowej, Marbella doświadczyła załamania gospodarki, która została uratowana przez wdrożenie w życie ryzykownego, wręcz wizjonerskiego pomysłu przekształcenia jej w kurort…
Intensywne prace rozpoczęto w latach czterdziestych, dwudziestego wieku, kiedy salamandzki arystokrata Ricardo Soriano, II markiz Ivanrey założył Venta y Albergues del Rodeo — pierwszy kompleks hotelowy, który miał wyznaczyć styl i kierunek rozwoju turystyki miasta. Soriano skopiował amerykański bungalow, a następnie zaadoptował go do hiszpańskiego krajobrazu, co finalnie nadało posiadłości bardziej rustykalny wygląd. Był pierwszym propagatorem Costa del Sol jako doskonałego miejsca do luksusowego wypoczynku.

Urok Marbelli przyciągał ówczesnych artystów, takich jak Edgar Neville, Conchita Montes i Antonio „El Bailarín”, którzy wybierali to jakże idylliczne miejsce, z wydmowymi plażami i panoramą La Conchy, jako idealne miejsce wypoczynku i spotkania się z innymi znaczącymi artystami epoki. Dzisiaj główna ulica Marbelli nosi nazwę Ricardo Soriano.

Rozwój mekki turystyki nabierał rozpędu, inwestycje miały przyciągnąć kolejnych bogaczy i turystów. W latach 60-tych XX wieku Don José Banús, zainwestował w rozbudowę nadbrzeża, i tak w 1970 roku powstał Puerto Banús, przystań dla jachtów, która w tamtych czasach była jedną z największych i najbardziej luksusowych marin w Europie.


W latach 80-tych, w miasto i okolice zaczęli intensywnie inwestować Arabowie. Wówczas saudyjski król Fahd wybudował w mieście okazały pałac, który obsługiwany jest przez 300-osobową służbę. Następnie powstał pierwszy od czasów rekonkwisty meczet w Hiszpanii i arabskie banki. Marbella jako marka luksusowa w dalszym ciągu uznawana jest za mekkę dla miliarderów, biznesmenów, oraz światowej sławy artystów, nadając jej imprezowy i międzynarodowy charakter.

Zabytki Marbelli

W Marbelli znajdziemy wiele zabytków i budowli, które odzwierciedlają różnorodność kulturową Andaluzji, doskonałymi pamiątkami z historii są ruiny term Las Bóvedas na terenie San Pedro Alcantara, oraz położona nieopodal wczesnochrześcijańska bazylika Vega del Mar.

A jak już będziecie w okolicy to warto zobaczyć:

 • Stare Miasto (Casco Antiguo) – Wąskie, białe uliczki, urokliwe place i wiecznie kwitnące kwiaty sprawiają, że Stare Miasto Marbelli to idealne miejsce na spacer. Warto zobaczyć Plaza de los Naranjas, gdzie znajduje się XVI-wieczny ratusz oraz kościół św. Marii z XVI wieku.
 • Alameda Park – Ten malowniczy park pełen egzotycznych roślin i fontann to idealne miejsce na relaks w cieniu drzew.

 • Castillo de Marbella – Zamek zbudowany przez Maurów w IX wieku, który stanowi ważny element historyczny miasta.
 • Avenida del Mar – Promenada z licznymi rzeźbami Salvadora Dalí, łącząca Stare Miasto z plażą.
 • Puerto Banus – luksusowa przystań jachtowa, przy której znajdują się sklepy wielu znanych i luksusowych marek, kawiarni i restauracji.
 • Inne popularne atrakcje to Park Nagüeles, gdzie można schować się przed upałem w cieniu drzew, oraz Muzeum Bonsai, jeśli kogoś cieszy widok pieczołowicie przycinanych drzewek.

Plaże i natura Marbelli

Nie możemy mówić o Marbelli nie wspominając o jej pięknej 27 km linii brzegowej, na której znajduje się wiele pięknych plaż.

10 najlepszych plaż Marbelli moim zdaniem to:

 • Playa Cabopino
 • Playa del Alicate
 • Bounty Beach
 • Playa Nagüeles
 • Playa de Puerto Banus
 • Playa de la Vibora
 • Playa Real de Zaragoza
 • Playa de la Fontanilla
 • Playa Hermosa
 • Playa de Artola

O plaży Cabopino więcej przeczytacie tutaj Click Here, bo to wyjątkowe miejsce i zasługuje na osobny opis. Znajduje się tam drewniana kładka, którą można wygodnie powędrować wśród sosen piniowych wzdłuż linii brzegowej.


Góry

Panorama Marbelli jest wyjątkowo charakterystyczna. Nad miastem góruje La Concha, góra wcale nie taka łatwa do zdobycia, bo trasy są długie i strome. Swego czasu udało mi się usiąść na słynnej wśród andaluzyjskich górołazów ławeczce czego opis z filmem znajdziecie Click Here. Poza tym Marbella to świetne miejsce do snorkeligu i stanowi bazę wycieczkową do innych uroczych miejsc Andaluzji, jak chociażby Istan KLIK PO OPIS, czy jedno z moich ulubionych białych miasteczek Ojen, KLIK PO OPIS.

How to get there?

Korzystajcie z opcji proponowanych poniżej, w formularzu można wyszukiwać połączenia, pomocne będą opcje transportu po Andaluzji wymienione w TYM artykule.

——

Jeśli ktoś lubi lans :), imprezy w modnych klubach gdzie rytm zabawie nadają światowej klasy DJs, drogie samochody, jachty, drogie i bardzo drogie restauracje, lubi krążyć oglądając witryny luksusowych sklepów w Puerto Banus, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja wolę bardziej „lokalsowe” klimaty. Starówka owszem urocza, natura wokół cudna, ale Puerto Banus jak dla mnie trąci myszką w porównaniu z innymi europejskimi marinami. Plaże rzeczywiście są piękne, a im dalej na południe od Malagi tym lepsze.

Warto odwiedzić, i samemu się przekonać czy Marbella to rzeczywiście snobstwo w czystej postaci, czy całkiem przyjemne miejsce, dla mnie tak pomiędzy, zależy gdzie i czego się szuka…

ManDora

Always on the go 🌅, allergic to boredom, and a lack of a sense of humor. Passionate about technology, photography, travel, and sports.
🖥 📸 Professionally, a web designer and graphic artist, also the author of the website www.pixambo.com

View stories

Leave a comment, ask a question...

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEN